Kalnų fanai

Dešimt „Kalnų fanų“ patarimų slidinėjantiems Breuil Cervinia ir Zermatt kurortuose

2022-01-17

Gruodžio mėnesį puikiai praleidome laiką Italijos ir Šveicarijos kalnuose. Su vaikais slidinėjome Cervinia ir Zermatt kalnų kurortuose, nuostabaus grožio Matterhorn viršūnės papėdėje. Neabejojame, kad daug kalnų mylėtojų yra išbandę šiuos kurortus, bet dar daugiau norėtų juos išbandyti. Žemiau keletas pastebėjimų ir patyrimų, apsistojusiems itališkoje kalnyno pusėje. Tikime, jog jie padės ir jums atostogų metu išvengti papildomų sunkumų.

Nuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvoNuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvo

Automobilio nuoma ar pervežimas

Breuil Cervinia kurortas yra daugiau kaip 2000 metrų aukštyje virš jūros lygio. Į kurortą veda per kalnus vingiuojantys keliai. Jei samdote pervežimo kompaniją, tai jai perleisite visą atsakomybę dėl kelionės ir savo saugumo. Jei vis tik nuspręsite automobilį nuomotis – visa atsakomybė jau teks jums. 
Patarimas 1: būtinai patikrinkite, kad jūsų automobilio padangos būtų žieminės, o ne universalios. Nuomos kompaniją informuokite, kad važiuosite į kalnus ir kad ekstremaliam atvejui jums bagažinėje būtinai reiktų „grandinių“. Jų gali prireikti ne tik kelionei į kurortą, ar iš jos – automobilių aikštelė prie Cervinia keltuvų yra dauboje ir gana nedidelė. Manevruodami galite įklimpti sniege. Grandinės pravers. Jei išvažiuoti nepavyks – yra visą parą dirbančios tarnybos. Jos automobilį ištrauks iš pusnies už 80 eurų. 
Patarimas 2: po atostogų kelionę į oro uostą susiplanuokite taip, kad turėtumėte rezerve 2-3 valandas. Orai kalnuose nenuspėjami. Atsibudus galite pamatyti sniegu užverstus kelius. Pavyzdžiui, kelionė iki Bergamo oro uosto geru oru trunka apie 2.30 - 3 val. Jei oras bus prastas – ji truks net 5-6 val.

Nuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvo
Nuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvo

„Ski“ pasus įsigykite viešbutyje arba internetu

Mes juk į kalnus važiuojame slidinėti, o ne stovėti eilėse. O eilių rytais yra. Bilietų pardavimo procedūra pailgėjo – tikrinami skiepų pasai. Be jų, į kalną nepakilsite.
Patarimas 3: nusipirkite „ski pasą“  viešbutyje arba internetu. Ryte jums tereikės pirkimo čekį pakeisti į „ski“ pasą. Kitu atveju, galite „užlūžti“ eilėje. Na bet jei jau nenusipirkote, stokite į eilę prie bilietų pardavimo automato, o ne prie kasų. Tai patyrėme Cervinia kurorte. Zermatte eilių nebuvo.  

ES skaitmeninis Covid pažymėjimas

Minėjome, skiepų pasas reikalingas norint įsigyti „ski pasą“. Ir ne tik. Jis bus reikalingas ir norint patekti į keltuvą. Ar į kavinę ant kalno.
Patarimas 4: telefoną turėkite po ranka. Be to, vakcinacijos pažymėjimų kopijas išsisaugokite kartu slidinėjančių šeimos narių, ar draugų telefonuose. Gal net atsispausdinkite. Maža kas. Telefonas gali išsikrauti ir tada bus problemų.

Draudimas būtinas

Kalnai – padidintos rizikos zona. Gelbėtojų pagalba ir nuleidimas žemyn specialiose rogutėse nuo kalno kainuos mažiausiai 200 eur. Jei, neduok Dieve, prireiktų sraigtasparnio – suma išaugs kelis kartus. Kelis šimtus kainuos ir gydytojo apžiūra ligoninėje, o kur dar gydymas?
Patarimas 5: jei pamiršote apsidrausti Lietuvoje, galite tai padaryti pirkdami „ski pasą“. Kainuos papildomus kelis eurus. Tačiau atsitikus nelaimei užteks pateikti draudimo įrodymą ir jumis pasirūpins.

Ką daryti jei pavėluoji į paskutinį keltuvą?

Breuil-Cervinia jungiasi su prestižiniu Šveicarijos Zermatt kalnų kurortu. Iš Italijos keltuvu pakilus iki viršaus (3899 m – aukščiausias taškas Europoje iš kur prasideda slidinėjimo trasa) galima nusileisti jau Šveicarijos pusėje. Nuostabios trasos, Zermatt miestelis, kavinės. Bet čia slypi ir pavojus.
Patarimas 6: „neužsižaiskite“ Šveicarijoje. Bent jau gruodžio mėn. paskutinis keltuvas iš Zermatto link viršukalnės į Italiją – 14:45 val. Jei pavėluosite nors kelias minutes – į keltuvą nepateksite. Liksite Šveicarijoje. Ką daryti?
Patarimas 7: keltuvo darbuotojas jums įteiks išeičių sąrašą: 
a) išsinuomoti viešbutį, ar hostelį ir nakvoti Šveicarijoje (kaina priklausomai nuo „žvaigždučių“ skaičiaus); 
b) taksi į Cervinia (900 eur). Nes tiesaus kelio atgal nėra – reikia apvažiuoti kalnyną (230 km) ir tai trunka 4 val.
c) jei bus galimybė - važiuoti autobusu (100 eur). Trukmė iki 6 val.; 
d) sraigtasparnis! (nuo 560 eur, jei leidžia oro sąlygos). Taip, taip – tai nėra brangiausias variantas.
Patarimas 8: Jei jau įkliuvote Šveicarijoje, skambinkite į savo viešbutį Italijoje ir prašykite atsiųsti taksi iš ten.  Italai gali parvežti ir už 500 eur.
Patarimas 9: „kooperuokitės“. Taksi, ar sraigtasparnio išlaidas galite ir pasidalinti. Beveik neabejojame, kad tokių pavėlavusių prie keltuvo į Italiją kasdien susirenka nemažai. Šveicarai tam ir turi paruošę vėluotojams „veiksmų sąrašą“.

Turėkite papildomas priemones nuo šalčio

Nesušalkite. Jau minėjome, kad keltuvu iš Breuil Cervinia galite pasikelti į beveik 4 km aukštį. O jei ten -20 lapsnių? Vėjas tokiame aukštyje tikrai „kanda“. Apsaugokite save ir vaikus. 
Patarimas 10: kuprinėje, ar kišenėse turėkite papildomų pirštinių, pošalmių, džemperį ir „šildukus“ rankoms bei kojoms. 

Smagių kelionių linki „Kalnų fanai“.

Nuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvoNuotrauka iš asmeninio kalnų fanų archyvo

Užklausti