Kalnų fanai

E.Statkauskas: 10 priežasčių, kodėl verta aplankyti Islandiją

2020-12-14

Kartais atrodo, kad Edmundas Statkauskas žino daugiau apie Islandiją nei patys islandai. Jis čia gyvenęs, išmaišęs šalį skersai-išilgai ir pažįsta vietinių kultūrą, o savo patirtį ir žinias sudėjęs į knygą „Pažink Islandiją“, dalinasi tavo tinklaraštyje www.islandija.info bei kelionėse lydėdamas vasarą keliautojų grupeles.
Edmundas dalinasi dešimčia priežasčių, dėl kurių verta aplankyti Islandiją: 

1.    Šiaurės pašvaistės Islandijos danguje pasirodo beveik kiekvieną žiemos naktį jei tik dangus yra giedras. Kartais jos būna vos pastebimos ir neryškios, bet kartais – vaizdas tiesiog užgniaužia kvapą, norisi šaukti ir šokinėti iš laimės.
2.    Geizeriai ir geoterminės zonos. Geizeriai susidaro tik keliose pasaulio vietose, todėl atvykus į Islandiją juos pamatyti būtina. Jie pakeri savo galia, atima žadą ir priverčia juos įsimylėti – tai nuostabus reiškinys! Strokkur geizeris Islandijoje išsiveržia bent kartą per 10 min.

 
3.    Karštų versmių upės ir baseinai. Karšto vandens upė ar baseinas Islandijoje yra dažnas reiškinys. Vanduo, keliaudamas iš žemės gelmių, pasisavina žemėje tūnančių mineralų savybes, todėl yra naudingas žmogaus odai ir sveikatai.
4.    Tirpstantys ledynai. Vatnajökull ledynas yra didžiausias ne tik Islandijoje, bet ir visoje Europoje. Šio ledyno storis siekia 1 km ir užima beveik 8% viso Islandijos ploto. Ledynas nuolatos tirpsta, traukiasi ir plonėja.

ledyno liezuvis

5.    Ledkalnių ežerai. Skirtingų formų ir dydžių ledkalniai plūduriuoja tirpstančių ledynų ežeruose. Jökulsárlón yra didžiausias ir populiariausias ledkalnių ežeras Islandijoje. Dėl tirpstančio ledyno šis ežeras nuolatos gilėja ir didėja.

ledkalnio ezerai

tirpstantis ledynas

6.    Juodo smėlio paplūdimiai. Juodo smėlio paplūdimiai susidaro iš lavos, kai ši tekėdama susilieja su vandenynu. Taip lava sukietėja ir pamažu byra. Didesni lavos gabalai sukietėja jau toliau nuo kranto, o vanduo ją ardo ir išnešioja smulkesnius gabaliukus po artimiausią pakrantę.

juodas smelis

islandija

7.    Landmannalaugar kalnai. Rožinė, ruda, žalia, geltona, mėlyna, juoda ir raudona – visos spalvos maišosi tarpusavyje ir sukuria magišką atmosferą. Prieš vykdami į šią vietą keliautojai peržiūri daug nuotraukų ir filmukų, bet atvykę į kalnus žiūri lyg nebūtų jų matę.
 

spalvoti kalnai

8.    Gražūs ir galingi kriokliai. 44-ių metrų aukščio Dettifoss krioklys yra tituluojamas galingiausiu Europos kriokliu. Seljalandsfoss krioklys yra 60-ies metrų aukščio, po juo galima palįsti ir apeiti ratu beveik nesušlapus.

9.    Šviesios vasaros naktys. Vasaros naktys Islandijoje yra šviesios, nėra tamsos. Būna, kad prabudus naktį ir pažiūrėjus pro langą, negali susiorentuoti – tai diena ar naktis. Antroje birželio pusėje saulė Islandijoje leidžiasi kelios minutės po vidurnakčio ir maždaug 3 val. ryto vėl teka.
10.    Ugnikalnių išsiveržimai Islandijoje įvyksta vidutiniškai kas 3 metus. Ši gamtos stichija gali nejuokais apsunkinti kelionę, tačiau tokių vaizdų ir patirto jausmo nepamiršite visą gyvenimą. Jei ugnikalnio išsiveržimo nepavyks pamatyti gyvai, tikrai galėsite apžiūrėti lavos laukus, tunelius ir kraterius.

Užklausti