Kalnų fanai

I. Urbonavičiūtė: slidinėjimo instruktorių laukia labai keista žiema

2020-12-02

Šis kalnų slidinėjimo sezonas bus ypatingas. Nes niekas tiksliai nežino koks jis bus. Situacija skirtinga. Nedidelė dalis kurortų veikia. Kiti atsidarė, bet buvo priversti nutraukti veiklą dėl valstybių sveikatos apsaugos ministerijų sprendimų. Kai kuriems Lietuvos kalnų slidinėjimo fanams pavyko paslidinėti kalnuose. Tačiau po to teko skubiai susidėti daiktus ir grįžti.
„Esu Vilniuje. Ir niekur šiuo metu negaliu išvažiuoti...“ sako kalnufanai.lt pašnekovė Ieva Urbonavičiūtė, Lietuvos slidinėjimo instruktorių asociacijos (LSIA) prezidentė.
I.Urbonavičiūtė sako, kad šis kalnų slidinėjimo sezonas yra nenuspėjamas. Sunku kurti slidinėjimo planus, tačiau pasak LSIA prezidentės planus reikia kurti, nes tik taip galima judėti į priekį.
 

1

 

Paradoksas. Praėjusį sezoną kalnų slidinėjimo kurortai buvo kaltinami dėl COVID-19 plitimo. Tačiau šeimet gali būti atvirkščiai. Žmonių kalnuose sumažėjo, „après-ski“ barai uždaryti. Todėl, pasak I.Urbonavičiūtės, kalnų slidinėjimas tampa gana saugia laisvalaikio praleidimo forma.
Ne vienerius metus kalnų slidinėjimo instruktore įvairiuose pasaulio kurortuose dirbanti I.Urbonavičiūtė taip pat rūpinasi, kad kalnų slidinėjimo instruktorių gretos Lietuvoje augtų. Kiekvienų metų rudenį ir pavasarį Austrijos Soldeno kurorte yra rengiami instruktorių kursai. Nepaisant sudėtingos pandeminės situacijos pavyko instruktorius apmokyti ir šiemet. Tiesa, įvyko tik pusė numatytų mokymų, nes jų viduryje Austrijos vyriausybė nusprendė dėl pandeminės situacijos kurortus uždaryti.
Soldeno kurortas uždarytas nuo lapkričio 3 d., mažiausiai mėnesiui. Tuo metu Soldene tradiciniuose LSIA instruktorių kursuose buvo ir lietuvių. Jie spėjo baigti LSIA  1-o lygio kursus, tačiau 2-o lygio kursai buvo atidėti.

2

 

Ieva, spėjai paslidinėti šį sezoną lapkritį Soldene, Austrijoje. Kokius kursus spėjote surengti kalnų slidinėjimo instruktoriams?


Taip, mums pavyko spalio 26-31 dienomis surengti 1-o lygio (Level 1) instruktorių kursus. Tradiciškai kiekvieną rudenį juos rengiame Soldene. Šio kurorto atstovai mus užtikrino, kad viskas bus tvarkoje, kad sąlygos puikios ir viskas veikia. Būsimų instruktorių susirinko tikrai daug. Netgi pasiryžusių vykti į Austriją bet kokiomis sąlygomis ir jei prireiktų karantinuotis.  Nuvykus viskas buvo puikiai, kurortas veikė. Buvo palyginus nedaug žmonių dėl to slidinėti buvo labai patogu. Kažkokio baiminimosi dėl Covid-19 nebuvo juntama. Visi slidinėjo su kaukėmis, saugojosi. Didelio skirtumo lyginant su ankstesniais metais nejutau. Tačiau pirmos savaitės pabaigoje sužinojome apie pasiketimus. Vokietijos slidinėjimo kurortai užsidarė. Mes pradėjome galvoti, ar tai palies ir mus. Buvo likusi dar viena savaitė surengti 2-o lygio (Level 2) kursams, lapkričio 1-8 dienomis. Didelė dalis būsimų kursų dalyvių jau buvo Austrijoje (pasiliko tęsti mokslų po 1-o lygio kursų), o dalis dar turėjo atvykti iš Lietuvos. Mums tikrai viskas gerai susidėliojo, kad sprendimas apie nuo lapkričio 3 d. uždaromą kurortą buvo paskelbtas anksčiau ir lietuviai apie tai sužinojo dar būdami namie. Nes būtų veltui važiavę. O mums Austrijoje teko susipakuoti ir grįžti į Lietuvą. Grįžti buvo nesudėtinga. Grįžus reikėjo pasidaryti testą ir jis buvo neigiamas.
Nuostabu, kad dar spėjau pabūti kalnuose. Pajusti sniegą, slidinėjimo malonumą. Būnant ten viskas atrodė kaip visada, kad bus puiki slidinėjimo žiema. Kaip įprastai, viskas prasidėjo nuo kursų, o vėliau galėsime įsijungti į instruktoriaus darbus. Bet grįžus į Lietuvą pajutom, kad ši žiema gali būti visai kitokia. Atrodo, kad instruktorių laukia labai keista žiema.

3

 

Mačiau, kad Soldene buvo daug sniego ir puikios sąlygos čiuožti.


Taip, sąlygos buvo puikios. Bet taip visada būna rudenį ledyne. Pastaruosius penkerius metus ten praleidžiu besiruošdama sezonui. Atvykus buvo apsiniaukę, bet per vieną naktį prisnigo apie 50 cm ir ryte jau švietė saule. Truputį reikėjo palaukti kol sutvarkė trasas. Bet šviežias sniegas ir saulė sudarė tobulas sąlygas. Keletą dienų oras buvo pasakiškas.

Kokie pokyčiai buvo kurorte dėl to, kad šie metai pažymėti koronaviruso ženklu?


Sniegas nuo COVID-19 nepasikeitė. Skirtumas buvo tas, kad dabar nežinai kas toliau bus. Po dienos, savaitės, ar mėnesio. Yra toks lyg kažko laukimas, kai supranti, kad slidinėjimo džiaugsmas gali greitai pasibaigti. Tai tas mažas nerimas dabar visada yra būnant kalnuose, nes Vyriausybė bet kada gali pasakyti, kad – viskas. Bet kurioje šalyje taip gali būti. O dėl kaukių problemų nebuvo. Mes kalnuose beveik visada ir taip čiuoždavome su apsaugom nuo vėjo, šalčio ar sniego. Tai dėl to skirtumo nebuvo. Skirtumas buvo tas, kad prie keltuvų nėra eilių, nes žmonių kurortuose yra mažiau. Matyt, dalis žmonių vengia važiuoti į didesnius susibūrimus. Bet pats kurortas užtikrina saugumą ir jei prie keltuvų ima daugėti žmonių, tai tie srautai yra išskirstomi, kad susibūrimų nebūtų.

4

 

O kaip dėl „après-ski“ barų?


Jie uždaryti. Kiek žinau, Austrijoje ir Vokietijoje šį sezoną šie barai bus uždaryti. Jei kurortai ir vėl atsidarytų, tai šių tradicinių pramogų po slidinėjimo nebus.


Bet kavinėse ant kalno buvo galima pailsėti, atsigerti kavos?


Taip. Kavinės veikė tiek viduje, tiek  lauke. Pagrindinės taisyklės: daugiausia 6 asmenys prie stalo ir registracija su QR kodu ant kiekvieno stalo. Buvo galima atsigerti šiltų gėrimų ir užkąsti.


Teko nutraukti kursus Soldene ir grįžti į Lietuvą. O kaip dėl planų šiam sezonui? Kiek juos įmanoma dėlioti šiais lakais?


Aš tuos planus dėliuojuosi. Jei jų nedėliočiau, tai nematyčiau krypties į priekį. Planus dėlioju, bet esu pasirengusi, kad jie bet kuriuo metu gali pasikeisti. Aš bandysiu ir vėl išvykti dirbti į JAV kurortą Aspeną. Žinau, kad kiti Lietuvos instruktoriai bandys važiuoti į Šveicariją, nes tikisi, kad kalnų slidinėjimo kurortai šią žiemą veiks. Kiti abejoja dėl užsienio. Bet tikisi, kad Lietuvoje bus sniego ir veiks keltuvai. Kad Liepkalnis vykdys veiklą. Mano žiniomis, daugelis instruktorių nori ir ketina dirbti. Tik ši žiema gali jų kelionių planus koreguoti. Aišku, reikės laikytis saugumo, dėl to darbo sąlygos kažkiek keisis. Bet tikimės, kad mūsų veikla gryname ore šią žiemą nebus apribota. Aišku, man gal kiek sunkiau bus išvykti į JAV. Amerikiečiai dabar nelabai linkę įsileisti užsieniečius, net ir turinčius vizas. Žinoma, yra rizikinga vykti į tokią tolimą šalį, kai nežinai, ar ten nebus uždaryti kurortai. Bet vilčių neprarandu. Jei ne, tai bandysiu dirbti Europje, bet kur, kur tik veiks kalnų kurortai.

5

 

Praėjusį sezoną dirbai Aspene. Ar bendrauji su ten esančiais kolegomis apie padėtį?


Aspene yra labai stiprus bendruomenės jausmas. Jį juntu net būdama už tūkstančių kilometrų nuo ten. Bendraujame labai aktyviai. Jie dalinasi naujienomis apie padėtį, atnaujinamus įstatymus. Amerikiečiai rengėsi kurorto atidarymui, kuris planuotas lapkričio pabaigoje. Bus stengiamasi laikytis visų įmanomų saugumo taisyklių. Sugrįžti kviečiami visi instruktoriai, net ir užsieniečiai, tarp jų ir aš. Jei tik prireikia, Aspeno slidinėjimo mokykla ir visa bendruomenė padeda sutvarkyti visus reikiamus dokumentus atvykimui. Visi tikisi, kad žiema bus labai gera, nes vasara ten buvo taip pat labai gera. Po kalnus keliavo, važiavo dviračiais labai daug žmonių. Kalbama, kad turistų srautas padidėjo net kelis kartus.


Situacija šią žiemą bus lengvesnė tiems, kurie gyvena prie kalnų. Tarkim amerikiečiai, šveicarai, austrai, vokiečiai, slovakai galės važiuoti į savo šalių kurortus, kai tik sužinos, kad jie atsidarė. O štai mums lietuviams bus sunkiau...


Labai teisingas pastebėjimas. Paprasta, kai esi savo šalyje nuvažiuoti į kurortą pačiuožti ir jei kurortas uždaromas, sugrįžti namo. O mums yra kebliau. Mes esame užsieniečiai. Mums gali taikyti karantiną ir ten atvykus. Karantinuotis gali tekti už savo pinigus. Į Australiją ir Naująją Zelandiją visai neįsileidžia. Norint atsidurti JAV reikia turėti labai daug vizitą pagrindžiančių dokumentų. Viskas labai sugriežtinta. Paprasčiau tiems instruktoriams, kurie važiuoja į tas mokyklas kur jau yra dirbę. Juos pažįsta ir jų laukia. O štai naujiems instruktoriams sąlygos susirasti darbo dabar yra žymiai sunkesnės. Darbdavys nežino ko iš instruktoriaus tikėtis, o instruktorius nežino, ar sugebės nuvykti į tą šalį, ar skrydžiai nebus atšaukti, ar bus galima nuvykti automobiliu, ar bus atidaryti kurortai.

6

 

Gal galime surasti ir pliusų? Kurortai nebus pilni, eilių prie keltuvų nebus?


Tą patį mes patyrėme šį rudenį Austrijoje. Buvo labai ramu. Žmonės daugiausia atvykę šeimomis, niekas nesiveržia į keltuvus. Jei viena grupė žmonių įlipa, niekas nebando dar grūstis į tą keltuvą. Labai ramiai viskas vyksta. Visi supranta kokia yra situacija. Taip išeina, kad dabar čiuožti kalnuose yra saugiau, nei būti daugelyje kitų vietų. Žmonių kalnuose sumažėjo, todėl kalnų slidinėjimas tampa privalumu dėl saugumo.


Vieni į kalnus slidinėti vyksta automobiliu, o kiti labiau mėgsta skristi. Kokios kelionės bus populiaresnės šį sezoną?


Negaliu įvertinti, kuris pasirinkimas yra geresnis. Manau kiekvienas turi pasirinkti sau patogesnį variantą, įvertinant kiek laiko turite kelionei. Gal turite daugiau atostogų ir galite vykti su sutomobiliu, nes tokiu atveju daugiau dienų užima kelionė. Iš savo paskutinės patirties galiu pasakyti, kad į Austriją pasirinkau vykti automobiliu. Kad galėčiau būti mobilesnė ir greičiau reaguoti į galimus sienų uždarymus. Tačiau keletas kursų dalyvių į Austriją skrido. Jie nusipirko gana anksti nebrangius bilietus. Bei papasakojo, kad oro uostai buvo tušti, o kelionė buvo labai sklandi, nors ir teko dar pavažiuoti traukiniu ir autobusu. Taigi, patogu keliauti ir lėktuvu. Gal mobilumas sumažėja, bet atskridus visada gali automobilį ir išsinuomoti, jei prireikia. Tad abu pasirinkimai yra geri. Tiesa, skrydžiai gali būti atšaukti, o su automobiliu visada lieka galimybė staiga sugrįžti.


Tai kas bus su šiuo sezonu? Vakcina nuo koronaviruso vargu, ar pasirodys. Ką daryti tiems, kurie neįsivaizduoja žiemos be slidinėjimo kalnuose?


Slidinėjimo mėgėjui ir slidinėjimo instruktoriui gyvenimas bus skirtingas. Mėgėjas blogiausiu atveju gali sezoną ir praleisti. O instruktoriams gali būti keblu. Net nežinau kaip situacija vystysis. Dar niekada taip nebuvo, kad visą sezoną neatsidarytų kurortas. Kai sniego nėra, tai galima prigaminti dirbtinio. O dabar viskas priklausys ne nuo oro, o nuo pandeminės situacijos ir vyriausybių sprendimų. Aišku, tikimės, kad galėsime būti kalnuose ir mėgautis gamta ir čiuožimu. Bet dabar tenka laukti. Ir neturėti didelių lūkesčių. Tačiau kartu ir reikia kurti planus bei neprarasti vilties.

7

 

Tai dar vienas galimas pliusas (aišku, jei bus sniego Lietuvoje),  kad nemokantiems čiuožti bus daugiau galimybių išmokti? Juk čia turėsime ir nemažai instruktorių, kurie paprastai būdavo išvykę į užsienį?


Tikrai taip. Instruktoriai netgi labai bus pasirengę padėti išmokti čiuožti bei sportuoti lauke. Juk ir dabar matome daug žmonių lauke minančių dviračius, bėgiojančių ar sportuojančių. Ypatingai karantino metu. Lietuvos kalnų slidinėjimo instruktoriai labai laukia šios žiemos. Tikimės, kad visi supras, kad tai sportas gryname ore. Ir kad įmanoma išlaikyti atsumus bei minimalizuoti kontaktą. Tikimės, kad ši žiema instruktoriams Lietuvoje bus gera, jų tikrai bus ant visų slidinėjimo kalnų Lietuvoje. Ir čia galėsite susidėlioti čiuožimo pradmenis ir pasiruošti kitai žiemai, o galbūt jau ir ateinančiam pavasariui bei išvykti į kalnus.

Užklausti