Kalnų fanai

Islandijoje pabudo 6000 metų miegojęs ugnikalnis

2021-03-20

Islandijoje apie 30 kilometrų nuo sostinės Reikjaviko pagaliau išsiveržė ugnikalnis. Sakome "pagaliau", nes beveik mėnesį tūkstančių žemės drebėjimų fiziškai ir psichologiškai išvarginti Grindavik miestelio gyventojai skendėjo nežinomybėje, laukdami kada puškuojantis Fagradalsfjall kalnas prasižios.

Vakar ( kovo 19 d. ) dangus nusidažė raudonai.  

Paskutinis ugnikalnis Reykjanes pusiasalyje buvo išsiveržęs prieš 781 metus. Kaip pasakoja kelionių į Islandiją vadovas Edmundas, vidutiniškai čia jo laukiama kas 1200 metų.  O dabar pabudęs Fagradalsfjall ugnikalnis miegojo net 6000 metų!

Šio ugnikalnio išsiveržimas kitoks, nei dažnai  prisimenamas  2010 metais išsiveržęs Eyjafjallajökull. Pastarasis kilo iš po ledyno ir milžiniškais pelenų debesimis paralyžiavo visą Europos oro erdvę. Tada net keletai savaičių buvo atšaukti ir atidėti apie 900 000 tūkstačių skrydžių. O dabar besiveržiantis ugnikalnis - ne po ledu ir tikėtina, kad tokia pilna pelenų burna nesispjaudys.
Lava juda lėtai ir pasidalindama į du liežuvius driekiasi maždaug 500 metrų.10 metrų storumo sluoksniu lava padengta apie 0,1 km2. Nei žmonės, nei infrastruktūra nenukentėjo.  

Nuotrauka: IMO/twitter

Nuotrauka: IMO/twitter

Kaip jau minėjome, ugnikalnio išsiveržimui ruoštasi ir laukiama nuo vasario mėnesio: žemė buvo drebinama daugiau nei 50000 kartų, Grindavik miestelis buvo pasiruošęs, gyventojai pavargę, dalis žmonių išsikėlę laukti į Reikjaviko viešbučius. 

Niekas nežino, kiek ugnikalnio išsiveržimas tęsis. Mokslininkai teigia, jog tai gali trukti keletą savaičių ar net mėnesių. Daug kas priklauso nuo to, kiek yra magmos, kiek jos gali pasiekti paviršių. Pagal dabartinius skaičiavimus, magmos turėtų būti apie 50 mln.m3., tad jei nebūtų naujų žemės drebėjimų ap kitų pokyčių, tęstųsi iki kelių savaičių tokiu greičiu, kaip vyksta dabar. 
Po išsiveržimo juntamų žemės drebėjimai nebėra, tačiau 4-6 km gilumoje jie vis dar vyksta, ir ugnikalnio išsiveržimo eigos pažinimas ir stabilumas – sąlyginis.


Primename, kad paskutinis išsiveržimas Islandijoje buvo 2014-2015 metais, kur mėnesiais besitęsiantis Bardarbunga ugnikalnio lavos tekėjimas užliejo aštuonis kartus didesnius plotus nei jau minėtas Eyjafjallajökull. 
 

Islandijoje iš viso yra apie 130 ugnikalnių, dalis jų tik miegantys, dalis - jau amžiams nutilę.  Apie 30 ugnikalnių grandinių išsidėsčiusios visoje šalyje, išskyrus seniausioje salos dalyje - Vakarų fjorduose.

Daugiau apie Islandiją skaitykite https://islandija.info

Užklausti