Kalnų fanai

Lygumų slidinėjimas – idealus sportas karantino metu

2021-01-19

Gausus sniegas ir šaltis atgaivino lygumų slidinėjimą Lietuvoje. Nors tikslių skaičiavimų nėra, bet ko gero galima teigti, kad pastaraisiais metais kalnų slidinėjimas mūsų šalyje buvo populiaresnis. 

Tačiau šis sausis keičia situaciją. Kalnų slidininkai vis dar laukia kol atsidarys dėl karantino uždaryti slidinėjimo kalnai Lietuvoje bei Europoje, o lygumų slidininkai dabar gali į valias šliuožti savo apylinkėse. Slidinėjančių žmonių galima matyti vis daugiau. Juk tai idealus sportas karantino metu! Jo metu natūraliai išlaikomas dviejų metrų atstumas, juk nenorime rizikuoti ir būti užkliudyti kito slidininko lazda.

Kaip bebūtų, lygumų ir kalnų slidinėjimas yra giminingas sportas. Juk abiem reikia sniego, slidžių, lazdų, specialių batų. Kalnų slidininkams tikrai praverčia slidinėjimo lygumoje įgūdžiai. O lygumų slidininkai taip pat kartais trasoje turi nuokalnių, kuriose pasiekiamas nemažas greitis.

20210109
Aktyvus gyvenimas per karantiną/ Nuotr. iš „Kalnų fanai“ archyvo

Kalnufanai.lt kalbina keturių žiemos olimpinių žaidynių dalyvį (1992, 1994, 1998, 2002 metais), daugkartinį Lietuvos čempioną Ričardą Panavą. Vilniaus miesto sporto centro slidinėjimo treneris ir  Vilnius slidinėjimo klubo „Marsas“ įkūrėjas sako, kad išmokti slidinėti gali kiekvienas norintis, tačiau prieš pradedant reiktų įsitikinti, kad sportuoti leidžia sveikata. Pasak R.Panavo, galime mokintis slidinėti ir patys, tačiau jei norėsime šliuožti greitai, to greičiau ir taisyklingiau išmoksime su instruktorimi. Be to, reikia atkreipti dėmesį į tai kokiu slidinėjimo stiliumi norime šliuožti, nes inventorius yra skirtingas. Pašnekovas priduria, kad prieš įsigyjant slides, lazdas, ar batus būtinai reikia pasitarti su specialistais.

Daugiau nei metus Lietuvoje slidinėti neturėjome galimybių. Ką pastebi dabar, kai po pertraukos pasnigo?

Aš daugiausia dirbu su vaikais ir jaunimu. Mokau juos lygumų slidinėjimo subtilybių. Bet dabar jaučiu susidomėjimą ir iš įvairaus amžiaus žmonių, kurie nori pradėti slidinėti, arba nori prisiminti primirštus slidinėjimo įgūdžius. Tikrai pastebiu didėjantį susidomėjimą lygumų slidinėjimu.Tą mes galime pastebėti visi, užtenka pasivaikščioti Vingio parke, ar Botanikos sode Vilniuje, kad pamatytume nemažai slidinėjančių žmonių. Turbūt šis žiemiškas oras daug žmonių privertė prisiminti kokiam garaže, ar sandėliuke buvo pasidėję savo slides ir jas išsitraukti.

O kaip dėl tų žmonių, kurie niekada gyvenime nešliuožė slidėmis. Ką jiems patartum?

Manau, kad slidinėti gali kiekvienas. Ir jaunesnis, ir vyresnio amžiaus žmogus. Tik reikėtų pagalvoti ar esate pasirengę fiziškai, ar neturite kokių senų traumų, ar esate pakankamai sveiki. Slidinėjimas yra aktyvi ir labai sveika veikla gryname ore. Slidinėjimo metu dirba viso kūno raumenys taip pat ši veikla stiprina širdies kraujagyslių sistemos pajėgumą minimaliai apkraudama sąnarius. Manau, kad kiekvienas gali pradėti slidinėti ir pats be kitų pagalbos. Tačiau turėkite omenyje, kad greičiausiai neišmanysite visų technikos subtilybių, todėl jei norėsite tobulinti techniką, didinti šliuožimo greitį, tai jums bus reikalingas treneris ar instruktorius. Bet jei slidinėjimas jums yra tik laisvalaikio praleidimo būdas, galimybė pabūti gryname ore, paklaidžioti po mišką, tai tikrai galite tuo užsiimti patys be niekieno pagalbos.

Fizinis pasirengimas reikalingas?

Kai aš dirbu su vaikais, tai visada pradedu nuo fizinio pasirengimo pratimų. Pradžiai įvairiapusiai reikia sustiprinti viso kūno raumenis tiek stambiuosius, kurie suteikia atsispyrimo jėgą čiuožiant, tiek vidinius smulkiuosius, kurie suteikia geresnę pusiausvyrą slidinėjant. Todėl kartais fiziškai stiprus žmogus negali realizuoti ar išvystyti didelio slydimo greičio dėl pusiausvyros trūkumo. Slidinėjimas sujungia ištvermę, jėgą ir techniką.

O nuo kurio slidinėjimo stiliaus pradėti? Klasikinio, ar laisvojo dar žinomo kaip čiuožėjo stiliaus?

Anksčiau būdavo sakoma, kad geriausia pradėti nuo senojo t.y. klasikinio stiliaus. Kad jis yra lengvesnis. Ir iš tiesų turbūt dažniausiai yra pradedama nuo klasikinio stiliaus. Jis priimtinesnis, nes artimesnis natūraliam žmogaus judėjimo būdui - bėgimui ar ėjimui. Tačiau yra žmonių, kuriems norisi iš karto pradėti nuo laisvojo stiliaus ypač jaunesniems. Būna žmonių, kurie gerai čiužinėja pačiūžomis. Ir jiems pereiti prie laisvojo stiliaus yra lengviau. Nes šliuožiant laisvuoju stiliumi vienu metu kontaktą su žeme turi ir šliuožia tik viena slidė, ar pačiūža. Ir tuo pat metu reikia sugebėti išlaikyti pusiausvyrą.

Bet jei norime šliuožti kur nors miške kur nėra trasų, tai be klasikinio stiliaus neapsieisime?

Tikrai taip. Klasikinis stilius yra geras tuo, kad galime šliuožti bet kur. Ir kai pračiuožia pirmas slidininkas, tai kitiems jau lieka visai gera vėžė. Klasikinis stilius yra priimtinas, kai norime neskubėdami pažinti apylinkes, tai panašu į paprastą ėjimą dar papildomai pasispiriant slidinėjimo lazda. Jei turite tikslą dalyvauti varžybose ar ženkliai pagerinti savo slydimo greitį, tai bus būtina išmanyti čiuožėjo stiliaus techniką. Be to, laisvuoju  stiliumi patogiau šliuožti ten kur yra plačios ir parengtos trąsos, o sniegas suspaustas.

Kaip išmokti čiuožti su lygumų slidėmis nuo kalno? Kaip įveikti baimę?

Vaikus pradedu mokyti nuo mažų nuokalnių. O po to nuokalnes didiname. Svarbu žinoti, kad lygumų slidinėjime slydimo nuo kalno technika skiriasi nuo kalnų slidinėjimo. Kalnų slidinėjime slidės turi aštrias briaunas, kuriomis darome posūkius. Lygumų slidės tokių briaunų neturi ir vengiame posūkio ant briaunos. Posūkius darome slidžių perstatymo būdu, skirtingai nei kalnų slidinėjime. Paprastai nuokalnės nėra tokios stačios ir yra labai svarbu neprarasti greičio posūkyje. Su vaikais mokomės įveikti nuokalnes žaidimo forma, tai padeda geriau pajusti pusiausvyrą ir nugalėti baimę.

Tačiau reikia turėti omenyje, kad skirtingiems šliuožimo stiliams reikalingos ir skirtingas inventorius?

Inventorius yra skirtingas abiem stiliams. Klasikiniam stiliui naudojame ilgesnes slides ir trumpesnes lazdas. Laisvojo stiliaus slidės yra trumpesnės, o lazdos ilgesnės, nei klasikiniame stiliuje. Tai svarbu įsigyjant inventorių. Nes tinkamai parinktas slidinėjimo inventorius leidžia lengviau ir greičiau įvaldyti pasirinktą slydimo būdą. Slidinėjimo batai pasirenkant slidinėjimo stilių taip pat skiriasi. Klasikiniam slidinėjimui skirti batai yra su žemesniu auliuku, nes čiuožiant šiuo stiliumi stipriai dirba čiurna ir blauzda. O laisvo stiliaus batai yra su auliuku, nes koja turi būti labiau fiksuojama. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dėl neteisingai pasirinkto inventoriaus padidėja ir traumų tikimybė.

Kaip su slidinėjimo apranga? Ar būtina pirkti specialią? O gal reiktų pirmiau apžiūrėti savo spintas?

Apranga tikrai neturėtų būti ta pati kaip kalnų slidinėjimui. Šliuožiant su su kalnų slidinėjimo apranga pasijusite kaip termose. Slidinėjimo apranga turbūt panašiausia į skirtą bėgimui šaltu metų laiku. Svarbiausia, kad striukė būtų neperpučiama vėjo, su „Windstopper“ funkcija ir visa apranga neturi varžyti jūsų judesių.

Kaip dėl inventoriaus? Reikia pirkti naują, ar galima ieškoti ir dėvėto?

Reikia žinoti ko reikia. Kokiu stiliumi rengiesi čiuožti? Kokio ilgio slidžių, lazdų tau reikia? Specializuotoje parduotuvėje visada gausi daugiau patarimų iš specialistų. O ar patars turguje, ar perkant internete? Nežinau. Visada rekomenduoju prieš įsigyjant slidinėjimo inventorių pasitarti su išmanančiais specialistais.

Kalnufanai.lt primena ir apie kitas lygumų slidinėjimo teikiamas naudas. Šliuožiant lygumomis ne tik grūdinamas organizmas, deginamos kalorijos, gerinama laikysena, koordinacija, bet svarbiausia – ši veikla suteikia daug gerų emocijų! Švedijoje atliktu tyrimu nustatyta, kad lygumų slidininkai ilgiau gyvena nepriklausomai, be kitų pagalbos. Norite laimingos senatvės? Slidinėkite.

20210109
Geros emocijos šliuožiant/ Nuotr.iš „Kalnų fanai“ archyvo

Užklausti